Karmaşık Bir Yol Sistemindeki Robota Çeşitli Oranlar Kullanarak Tahmin Yetkisi Kazandırma

Günümüz bilgisayar biliminin gözde alanlarından biri olan yapay zekânın, farklı bir bakış açısıyla oluşturduğumuz örnek projemizle, kapsamını, uygulama yöntemlerini, inceleme alanlarını ve amaçlarını göstermek., Bu hedefimize, karmaşık bir yol ağındaki robotumuza, farklı girdiler verip sonuca ulaştırarak, elde edeceğimiz sonuçları değerlendirmek / işlemek suretiyle ulaşmak.

Robotumuzu C programlama dili vasıtasıyla tasarladık. Bu robot, girdiği yolun başlangıcından sonucuna kadar yapacağı dört yöndeki (kuzey-güney, doğu-batı) hamleleri, toplam hamlelere oranlayarak ve gideceği yöne göre konumunun belirli bir ağırlığını bu orana ekleyerek,  yolu belirli ölçülerde öğrenmesini ve yeniden bu yola girdiğinde doğru tahminler yaparak sonuca en az hatayla ulaşmasını sağladı.

Bunu yaparken dört farklı uygulama ürettik. Bu uygulamalar birinin çıktı olarak ürettiğini diğeri girdi olarak yorumlayarak, birbiriyle entegre çalışıp sonucu ve çeşitli istatistiksel verileri üretir.

Bu işlem esnasında kullanıcıdan haritanın boyutları ve konum bilgisinin sonuca yüzde kaç etki edeceği bilgisi istenir.

Çalışmalarımız bize, kodladığımız oranları kullanan robotumuzun, diğer tüm 24 permütasyonun sonuca ulaşmadaki başarılarına nazaran çok daha yüksek bir başarı oranına sahip olduğunu bu başarı oranın da yol büyüklüğünün (genişlik ve yükseklik) artmasıyla orantılı arttığını gösterdi.

Ayrıca yoldaki sapmaların artması permütasyonların denenmesiyle oluşan sonuçların başarısının aleyhinde etki ederken, bizim tasarımımızın lehinedir.

Bu araştırmamızla, basit bir şekilde, bir labirentten ziyade karmaşık bir yol sistemini kullanarak, bilgisayara sonuca doğru tahminlerle ulaşmasını, “Yapay zekâ” kavramının, bu uygulamamız ile çeşitli yönlerinin gösterilmesini sağladık.

Ayrıca elde ettiğimiz istatistiklerle robotun sonuca ulaşmasını etkili olan faktörlerin yüzdelerini belirledik.

İli                                            : İstanbul

Okulun Adı                           : Özel Fatih Lisesi

Hazırlayan Öğrenci/ler        : Yunus Emre AKBABA / Selman GÜNAYDIN 

Danışman Öğretmen/ler      : Tanju SOYTEKİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir