Çöl Kökenli Tozların Türkiye’ye Yayılım Günleri İle Migren Ağrıları Arasındaki İlişkinin İncelenmesi

Bu proje bir başka projenin hazırlanması sırasında tesadüfi olarak ortaya çıkmıştır. Migren ağrısını geçirmek için yapılan çalışmalar esnasında, baş ağrısı çeken hastaların ağrılarının aynı gün aynı saatte başlaması  dikkatimizi bu alana çekmiştir.Bu migren ağrısını tüm hastalarda aynı zamanda faaliyete geçiren bir gücün olduğunu düşünmeye başladık.Daha sonra migren konusunda Türkiye’nin en büyük doktorlarından olan Prof. Dr. Mustafa Ertaş.Hoca ile irtibata geçildi.O da bize Migren ağrılarının aynı gün tüm hastalarda aynı zamanda başlamasının nedeni olarak hava akımlarının olabileceğini belirtti. Bizleri Prof. Dr. A.Cemal Saydam Hoca’ya yönlendirdi.

 Projemiz Nasa’dan alınan uydu fotoğrafları ve 24 migren ağrısı çeken hastanın izlenmesinden oluşmaktadır. Bu alanda bir çok fotoğrafımız ve çalışmalarımız olup,maalesef bu tüm bilgilerimiz elektronik başvuru formuna sığmamaktadır.Projenin kabul olması halinde 24 migren ağrısı çeken hasta ile tüm uydu fotoğrafları tüm ayrıntısı ile sergilenip sunulacaktır.

 Migren ağrısı çeken hastalar çöl tozlarının aktif olduğu, ülkemizi etkilediği günlerde takip edilerek migren ağrıları ile doğru orantılı olup olmadığı günlerce yılmadan incelenmiş sonuçlara varılmıştır. Dünya’daki toz hareketlerinin migren ağrısını tetiklediğini özellikle Sahra çöl tozlarının ise ülkemizi Marmara,Ege,Akdeniz,İç Anadolu Bölgesini direk %100 etkilediği projemiz sayesinde kesinleşmiştir. Bu tozlar ve beraberindeki bakteri ve mantarlar gelince hatta tozlardan önce bakteri ve mantarlar ulaşır  bu nedenle migrene neden olan c fos genleri tetiklenerek migren ağrısı kaçınılmaz olmaktadır. 

Çöl tozlarının ülkemizde aktif olduğu günlerde Migren ağrısı çeken hastaları evden dışarıya hiç salmayarak,cam açmayarak,mümkünse perdeleri de kapatarak yenmeyi başardık.Evde gün sıkıcı geçse de migren ağrısını çekmekten çok daha iyi olduğu kesindir.Zaten migren ağrısının olduğu gün, hasta hiçbir iş yapamamak ta,işe gitse de iş verimi azalmakta,ayakta duramaz hale gelmekte ve migren şiddetlendikçe şiddeti artar bir duruma gelmekte bazen üç gün sürdüğü bile olmaktadır.

 

Hazırlayan Öğrenci/ler        : Erel ERTAŞ / Tuğçe BOZDAĞ

Danışman Öğretmen/ler      : Hasan AVCU