Nöral Ağlar İle Küresel Isınma

Savaşlar, ekonomik kriz, buzulların erimesi, siyasi çatışmalar gibi bir sürü konu gündemimizi meşgul etmektedir. Bunların ortak nedeni ise insan merkezli olmasıdır. Buzulların erimesi, sıcaklık artışı kısaca küresel ısınmanın bu düzeye gelmesinde gerçekte insanın ne kadar rolü vardır? Bir bilgisayar tutkunu olarak biz bu konuda ne yapabiliriz? Bunun gibi soruların sonucunda, internette değişik yazıları inceleyerek bu konuda bir söz söyleyebileceğimizi düşündük. 500 yıllık iklim verilerini kullanarak gelecek hakkında tahmin yapabilmeyi hedefledik. Bu 500 yıl boyunca hava sıcaklığındaki değişim değerlerini, bu değişim devam ettiği sürece gelecekteki hava sıcaklığının ne olabileceğini tahmin etmeyi amaçladık.

 Gelişmekte olan Noral ağ teknolojileri, yöntemimizi oluşturmaktadır. Noral ağların çalışma sistemi insanın biyolojik noronlarının çalışma sistemine benzemektedir.  Özellikle 1980 li yıllardan günümüze kadar Endüstrı’nin tüm alanlarında Savunma Sanayi ve tıp alanlarında çeşitli şekillerde uygulamalar yapılmaktadır. Bilgisayarın süper işlem hızı ve insanın düşünme  gücü birleşince problemler daha kısa sürede çözülebilir hale gelmiş, ileri teknolojilerin gelişmesi  böylece  hızlanmıştır.   Projemizde  zaman  gecikmeli Noral ağlar    (Time Delay Neural Networks) kullanarak 500 yıllık veriyi analiz ettik ve elimizdeki  son veriden sonraki yıl sıcaklığını tahmin etmeye çalıştık.

 Noral Ağ alanı bilimin gelişmekte olan bir dalıdır. Bu gelinen aşamada tahmin edilmesi daha kolay olan dizilerin (sinüs) tahmini oldukça başarılıdır. Bu, bu yapılardaki Noral ağların bu alanda başarılı sonuçlar üretebileceğini göstermektedir. Diğer daha karışık dizilerde biraz daha karmaşık yöntemler gerekmektedir. İleriki çalışmalar bu alana yönlendirilmelidir.  Sıcaklık konusunda elde edilen sonuç ise sıcaklık verilerinin 1800 lü yıllardan itibaren ortalama sıcaklığın az bir miktar yukarı kaydığı ve sıcaklık dalgalanmalarının daha önceki yıllara göre daha büyük olduğu dur. Daha sıkı tedbirler alınmalıdır.

İli                                            : İstanbul

Okulun Adı                           : Galatasaray Lisesi

Hazırlayan Öğrenci/ler        : Arman UYGUR / Orçun GÜMÜŞ 

Danışman Öğretmen/ler      : N.Şükran GERÇEKER