First Lego Ligi Proje Özellikleri

PROJE

Derinlemesine düşünün

Ulaşım her an ve her gün yaşamın içinde. Takımınız öğreneceği ve oynanayacağı yerlere her gün seyahat ediyor. İstediğimiz şeyler, giydiğimiz kıyafetler, yediğimiz yemekler, içtiğimiz su, ihtiyaç duyduğumuz ilaçlar—bütün bunlar – otoyollardan, yollardan , tren yollarından , ırmaklardan, okyanuslardan, dağların tepesinden ve çöllerden geçerek yaşadığımız yere ulaştırılıyor. Bilgi ise bize uzmanlar, öğretmenler, arkadaşlar ve aile tarafından verilir. Kulaktan kulağa, telefonla konuşarak, kitap okuyarak, web sitelerinden, sms olarak geliyor. 

Şimdi değerlendirin. Bir patates cipsi büyük bir fabrikayı makinadan makinaya gerçerek hiç kırılmadan dolaşabiliyorken 50.000’den fazla çocuk kaykaya binerken hastanelik olabiliyor. Tüm bu ulaşım olabildiğince güvenli mi? Milyonlarca insan(ve ihtiyaç duydukları şeyler) ulaşım içerisinde tıkanıp kalıyor. Tüm bu ulaşım olabildiğince etkili mi?

 Sizin bu seneki göreviniz çevrenize bakıp insanların, hayvanların, bilginin ve nesnelerin ulaşım şeklini keşfetmek. Bir kez insanların ve nesnelerin nasıl hareket ettiğini anladıktan sonra, bir tane ana ulaşım şekli seçin ve üzerinde araştırma yapın. Ne tür problemler insanların ve objelerin gitmesi gereken yere güvenli gitmesini engelliyor? Ne tür sorunların insanların ve nesnelerin bir yere etkili, hızlı ve en az enerjiyi kullanarak gitmesini engelliyor? Takımınız bu sorunlardan birinin çözülmesine nasıl yardımcı olabilir? 

Bir problem belirleyin

Projenize çevrenizi tanımlayarak başlayın. Bu sezon, çevrenizi tanımlamak sizin takımınıza kalmış. Okulunuz mu? Mahalleniz mi? Şehriniz, köyünüz veya kasabanız mı? Ülkeniz mi? Dünya mı? Çevrenizi nasıl tanımladığınızı paylaşmaya hazır olun.

Sonra çevrenizde insanların, hayvanların, bilginin ve nesnelerin nasıl ve ne şekillerde ulaştırıldığını liste haline getirin. Bunu yaparken çılgın, farklı, sıradan her türlü fikre açık olun. Ulaştırılan her şeyi düşünün kendiniz dahil.

Listeniz tamamlandığında çevrenizdeki insanların ve nesnelerin ulaştırılma şekillerinden birini seçin ve onun hakkında daha çok şey öğrenin.

Takımınız her ne seçerse seçsin uçaklar, gemiler, trenler, arabalar, kamyonlar, kaykaylar, bisikletler, eşşekler, lamalar, develer, ayaklarınız… Zaman araştırma yapma zamanı. Sizin seçtiğiniz ulaşım şeklini tehlikeli yapan nedir? İnsanların, bilginin, hayvanların ve nesnelerin gitmesi gerektiği yere gitmesini neler engelliyor? Süreci uzatan nedir? Daha çok yakıt tüketilmesine ne sebep oluyor? Sorunları araştırın. Raporlara bakın. Kitaplar okuyun. Web sitelerini gezin. Anket hazırlayın. Uzmanlarla görüşün. Araştırma yapmak için elinizdeki bütün imkanları kullanın. Araştırma kaynaklarınızı paylaşmaya hazır olun.

 Yenilikçi bir çözüm yaratın

Bir problem seçin ve bir çözüm önerin. Problemi çözmek için ne yapılabilinir? Takımınızın önerdiği çözümü sağlayabilmek için neler gerekiyor? Çözümünüz çevrenize nasıl yardım sağlayacak? Takımınız bir yerden diğerine ulaşımı nasıl daha güvenli ve kolay hale getirebilir?Müthiş bir çözüm üretebilmek için takımınızın hayel gücüne ve becerisine ihtiyacınız olacak. Bazen öyle bir çözüm bulabilirsiniz ki bu sorunun niye varolduğunu bile merak edersiniz. Şunu unutmayın en önemlisi AKILLI HAREKETİ yaparken eğlenmek. 

Çevrenizle paylaşın

Şimdi, çevrenize araştırdığınız problemden ve bulduğunuz çözümün nasıl yardımcı olacağından bahsedin.Öğrendiğiniz şeyi nasıl paylaşacağınızı siz seçin. Ailenize anlatın. Web sitesi oluşturun. Skeç hazırlayın. Karikatür kitabı hazırlayın. Rap yapın. Poster hazırlayın. El broşürleri hazırlayın. Şiir, şarkı veya hikaye yazın. Araştırmanızı ve çözümünüzü yetkililere sunun.

Jurilere yapacağınız prezantasyon basit veya ayrıntılı, ciddi veya insanları öğrenirken güldürecek şekilde olabilir. Fakat proje ödüllerine aday olabilmesi için proje sunumunuzun

  • Çevrenizi, problemi ve takımınızın çözümünü
  • Takımınızın araştırma yaptığını ve bilgi kaynaklarınızı
  • Takımınızın dışından insanlarla paylaşıldığını içermelidir.
  • Not: Kurulum dahil proje prezantasyonunuzun süresi turnuvada veya elemede beş dakikayı geçmeyecektir. 

Başlamak için yardımamı ihtiyacınız var?

2009 Akıllı Ulaşım FLL Koç el kitabı FIRST LEGO® Lig, Akıllı Hareket yarışması, turnuvalar, ödüller ve puanlama ile ilgili daha fazla bilgi içermektedir.

http://www.firstlegoleague.org bu siteden her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir