First Lego Ligi Akıllı Hareket Katılım Şartnamesi

FİRST LEGO LİGİ 
6.TÜRKİYE TURNUVALARI   2009–2010
“AKILLI HAREKET” KATILIM ŞARTNAMESİ

Turnuvaların amacı:

FLL turnuvalarının amacı çocuklara bilim ve teknolojiyi sevdirirken onların sosyal sorumluluklarının farkında olan, takım çalışması yapabilen, çevresindekilere ve doğaya saygılı birer birey olmalarına katkıda bulunmaktır.

Bu yılın teması olan “Akıllı Hareket“ ile insanları, mekanları, bilgileri, eşyaları ve servisleri uygun olan en güvenli ve yararlı yönde ulaştırmayı amaçlamaktadırlar. Bunu yaparken alışılagelmiş teknikler dışında ulaşımın farklı biçimlerini düşünerek seçenekler geliştireceklerdir.

Takım:

  • Takımlar 18 yaşından büyük bir çalıştırıcı ve 9–16 yaş arası en az 4 en fazla 10 genç üyeden oluşur.
  • Takımlara veliler veya takıma katkısı olacağı düşünülen kişiler fikir vererek destek verebilirler
  • Takım oluşturmak için herhangi bir okula ya da kuruma bağlı olmak gerekmemektedir.
  • Takım üyelerinin doğum tarihlerinin 31 Aralık  2000 ‘den önce, 01 Ocak 1994 den sonra olması gerekmektedir.

Kayıtlar:

Takım çalıştırıcısı takım kurulumundan sonra takımın kaydını internet üzerinden yaptırır.

Takım kayıt bedeli 250 YTL dir. Ödeme Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin Yapı Kredi Bankası A.Ş. Beyoğlu Özel Bankacılık Merkezi ( Şube Kodu 410 ) 82961452 nolu hesabına yapılmalıdır. no’lu hesabına yapılmalıdır

2009-2010 sezonunda takım sayısı 120 ile sınırlıdır. Takım kayıdı 120 olduğunda kayıtlar kapanacaktır. Erken kayıt yaptıranlar önceliklidir.  Erken kayıt yaptıranlar önceliklidir.

Kayıtlar 01 Mayıs 2009’da başlayıp 30 Ekim 2009’da bitecektir.

Takım ihtiyaçları:

  • FLL robotik seti: Bu yıl geçtiğimiz yıllarda kullanılan LEGO Mindstorms RCX li set ve yeni jenerasyon LEGO Mindstorms NXT’li set olmak üzere 2 ayrı tip set ile yarışmalara katılınabilecek.

RCXli set :bir RCX, 1 Kızılötesi kulesi, 2 ışık sensörü, 2 dokunma sensörü, 3 rotation sensor, 3 motor, kablolar ve çeşitli Lego plastik parçalarından oluşur.

  • RIS yazılımı veya Robolab yazılımı kullanılır. Bu set geçtiğimiz seneden elinde olan takımların tekrar almasına gerek yoktur.
  • NXTli set: 1 NXT, 3 motor, 2 dokunma sensörü, 2 ışık sensörü, 1 lamba, 3 rotasyon sensörü (algılayıcısı) (NXT robotunun kullandığı motor sayısından az olmak üzere) ve 1 ultrasonik sensör kullanılabilir.
  • Bilgisayar: Her RCX li takımın robotu programlamak için Robolab yada RIS yazılımını çalıştıracak bilgisayara ihtiyacı vardır. Yeni NXT seti alan takımların Windows XP donanımına ihtiyaçları vardır.
  • AAkıllı Ulaşım yarışma seti ve zemini: Yarışma düzeneğinin aynısının takım icin kurulabilmesi için gereklidir 280 YTL+KDV karşılığı Smartkids’den temin edilir. Aynı mekanda çalışan birkaç takım var ise, bir adet almaları yeterli olacaktır. Setlerin ödemesi TEKNOKTA Eğitim Danışmanlık Organizasyon San. Tic. Ltd Şti. Garanti Bankası Ulus Şubesi(395) 6298764 no’lu hesabına yapılmalıdır.

Takım çalıştırıcısı takım kaydını yaptırdıktan sonra takım kılavuzu ve akıllı hareket kuralları takımlara gönderilecektir. Tüm çalıştırıcıların bu kılavuzu okumaları ve takım üyelerine aktarmaları şarttır.

Yerel Turnuva ve Türkiye Finali tarihleri:

2010 ’Akıllı Hareket’ sezonunda üç yerel turnuvalar ve final turnuvası gerçekleştirilecektir.Yerel turnuvalar Ankara, İzmir ve İstanbul’da gerçekleştirilecektir.

Takımlar takım kılavuzunda ve FLL resmi sitesinde belirtilmiş tüm kurallara uymakla yükümlüdür.

Her turnuvanın günlük planı farklı olabilir. Takımlar katıldıkları turnuvanın kurallarına uymak zorundadır.

Turnuva günü ve değerlendirme:

Robot yarışması alanı: Bu alanda takımlar kendilerine belirtilen süre içinde yaptıkları robotun performansını sergilerler. Burada en yüksek puanı alan robot ”robot performans” ödülünün sahibi olur. Bu alanda kararları hakemler verir.

Jüri alanı: Topluma örnek olabilecek, konularında uzman kişilerden oluşan jüri ekipleri takımların robotlarını, projelerini, takım çalışması ve genel tavır ve davranışlarını değerlendirirler. Ödüllerin hangi takımlara verileceği jüri üyeleri tarafından tespit edilir. Jüri değerlendirmesi en nihai karardır.

Turnuva günü programı önceden takımlara bildirilir. Takımlar turnuva günü başlama saatinde orada bulunmalıdır.

Her takım gelirken bilgisayarını ve robot setini yanında getirmelidir.

Ödüller :

Turnuvalarda tüm katılımcıların madalya almasının yanısıra, şampiyonluk kupası, robot performans , robot tasarım, takım çalışması, ve proje ödülleri verilecektir.

Türkiye’deki turnuvada şampiyon olan takım ABD’de yapılacak ’World Festival’ turnuvasında Türkiye’yi temsil etme hakkı elde edecektir. Şampiyonun bu turnuvaya gidememesi durumunda,Türkiye finalinde kupa almış takımlardan bazıları bu turnuvaya gitme hakkı elde edebilirler. Bunların hangileri olacağı Türkiye finalinden önce duyurulacaktır, ancak projesini belirtilen 3 alanda tamamlamamış takımlar bir kupa almış olsa bile bir üst turnuvaya katılamaz. Bu uluslararası alınmış bir karar olup, itiraz edilemez.

Diğer uluslararası turnuvalara katılabilecek takımların kupa almış takımlar arasından hangileri olabilecegi Ulusal turnuvadan önce duyurulacaktır.

Konaklama-ulaşım-yemek:

Takımlar konaklama, ulaşım ve yemeklerinden kendileri sorumludur.

Yurtdışına Gitmeye Hak Kazanan Takımlar:

Türkiye’de gerçekleştirilen turnuvalarda başarılı olarak yurtdışına gitmeye hak kazanan takımlar kendi ulaşım, konaklama, takım kayıdı vb masraflarından kendileri sorumludurlar. Bu konuyla ilgili FLL Türkiye Organizasyon Komitesinden, Yaratıcı Çocuklar Derneği’nden LEGO Firması’ndan, FIRST Vakfı’ndan yada Turnuvanın gerçeleşmesine destek olan ana sponsorundan mali destek almak icin talepte bulunamazlar.

Diğer şartlar:

Takımlar kayıt yaptırdıklarında FLL Türkiye resmi sitesi (www.fllturkiye.org) da ve bu şartnamede belirtilen kurallara uyacaklarını kabul ederler.

Takımlar FLL ile ilgili duyurumlarında bilgilendirmeyi FLL’nin kendilerine ilettiği şekilde yapmakla yükümlüdür. (örnek: FLL İstanbul turnuvası en iyi proje ödülünü alan takım, duyurumunu aynı belirtildigi gibi yapmalıdır).

FLL ile ilgili ayrıntılı medya dökümanları web sitemizde olacaktır. Dileyen takımlar buradaki bilgileri kullanabilir.