Astronomik Gözlem Ve İncelemelerde Kullanım Amaçlı Teleskop Yapımı Ve Sonuçlarının Newton’a Atfedilmesi

Astronomik Gözlem ve incelemelerde kullanım amaçlı Teleskop yapımı ve Sonuçlarının Newton ‘a atfedilmesi 

Gökyüzünde görmüş olduğumuz cisimleri daha yakından görebilmek ve özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek. Bu amaçla ihtiyacımız olan basit bir teleskopu kendi imkanlarımızla tasarlamak ve üretmek.

Araştırmalar sonucunda gökcisimlerinden gelen ışınların bir noktaya toplanması  ve bu ışınların bir mercekten geçirilerek gözümüze daha büyük bir şekilde gelmesinin sağlanması gerektiğine karar verdik. Cismin görüntüsünün daha büyük gözlenebilmesi için optik bilgisine başvurduk. Bu doğrultuda yontarak kendi ürettiğimiz çukur aynayı oluşturduk. Oluşturduğumuz çukur aynayı, elimizdeki mercek sistemini ve ikincil aynayı teleskopumuzu oluşturmak için bir araya getirdik. 

Yola çıktığımız amaç doğrultusunda kullandığımız tekniklerin ve yöntemlerin doğru olup olmadığını gözlemledik. 

Çıplak gözle baktığımızda gökyüzündeki cisimlerin ayrıntılarını göremiyorken, yaptığımız teleskopla o cisimleri daha büyük ve ayrıntılı görme şansı yakaladık. Merak ettiğimiz konularda daha fazla bilgi edindik.

Bu proje sayesinde, üretim aşamasında karşılaştığımız birçok problemi çözme becerisi kazandık. Malzemeleri hazırlarken bir takım pratik yöntemler üretmeyi ve kullanmayı öğrendik. Problem çözme becerimizi artırdık. Bir şeyi üretmenin ne kadar zor olduğunu anladık. Her şey den önemlisi kendi ürettiğimiz bir araçla gözlem yapmanın verdiği mutluluk.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir