Işıklı Elektronlar

Atomun yapısında bulunan elektronların yörüngelerde nasıl bulunduğunu öğrencilere göstermek ve elektron dağılımının kolay anlaşılmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada atom modeli oluşturuldu. Bu modelde karton üzerine çalışma yapılarak atomda çekirdek ve katmanlar değişik renklerde gösterildi. Elektronlar led ışıkları ile temsil edilerek katmanlara uygun şekilde yerleştirildi. Uygun dirençler tespit edilerek ledlere, ledler de anahtarlara bağlandı. Her bağlanma sırasında denemeler yapılarak ışıkların yanıp yanmadığı kontrol edildi.

Katmanlardaki ledler, her katmanda farklı olacak şekilde seçildi. Bütün ledlerin doğru yandığından emin olunduktan sonra lehim işlemine geçildi. Tüm kablolar lehimlendikten sonra kısa devre olmasın diye üzerleri elektrik bandıyla kapatıldı. 0 – 60 volt arası ayarlanabilir güç kaynağı kullanıldı.

Yapılan model ile ilk 20 elementin elektron diziliminin görsel hale getirilmesi sağlandı. Led ışıklarının bağlanması ile elektronların bulunduğu yerler ışıldamaya başladı. Model üzerinde elementlerin proton sayıları gösterilemediği için ayrı bir devre yapılırsa onlar da ışıklandırılabilir. Anahtar kullanma yerine dokunma ile çalışabilen bir sistem kurulabilir.

Sümeyye Eci

Büşra Altunbaşoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir