VOLVO Adventure Çevre Proje Yarışması

WHAT IS IT ALL ABOUT?
The Volvo Adventure – in partnership with the United Nations Environment Programme – is an educational programme that rewards environmental activities and the decision-makers of the future. To enter, you form a team of 2 to 5 members aged 13 to 16 (at competition opening – July 1st 2009).
Perform an environmental project in your local community & submit the project via our online submission tool before the competition deadline, January 31st 2011.
Projects are judged and the best projects are selected for an all expenses paid trip to Göteborg, Sweden where they can win: 1st place = 10,000 USD, 2nd = 6,000 USD and 3rd = 4,000 USD.

Zaman

Son başvuru tarihi 30 Ocak 2009

Yaş Grubu: “Volvo Adventure” Proje yarışmasına Türkiye’deki tüm okullardan 13-17 yaş arasındaki öğrenciler hazırladıkları projelerle katılabilecek.

“Volvo Adventure Çevre Projesi Yarışması” için öğrenciler bu yıl 6’ıncı kez yarışacak

Gençleri çevre konusunda bilinçlendirmek ve faaliyete geçirmek amacıyla düzenlenen “Volvo Adventure Çevre Projesi Yarışması”na başvurular başladı. Türkiye’nin her yerindeki okullardan 13-17 yaş arasındaki öğrencilerin takım kurup, proje oluşturarak katıldığı yarışmaya, www.volvoadventure.org/tr.aspx sitesinden kayıt yapılabiliyor. Son başvuru tarihi, 30 Ocak 2009 olan yarışmada kazanan okul ve proje, Mayıs ayında İsveç’in Göteborg kentinde düzenlenecek uluslararası büyük finalde Türkiye’yi temsil edecek.

Volvo’nun Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Programı işbirliğiyle tüm dünya genelinde öğrencilere yönelik düzenlediği, “Uluslararası Volvo Adventure” Proje Yarışması’na başvurular başladı. Dünyanın dört bir yanındaki öğrencilerin daha temiz bir çevre için biyolojik çeşitlilik, atıklar, su, enerji ve ulaşım konularında projeler geliştirerek önce kendi ülkelerinde yarıştırdığı ardından da birinci olan projenin İsveç’in Göteborg kentinde uluslararası platformda yarıştığı “Volvo Adventure” a başvurular 30 Ocak 2009 tarihine kadar www.volvoadventure.org/tr.aspx sitesi üzerinden yapılabilecek.

Gençler arasında çevrecilik bilincini artırmayı ve gençleri pratik projeler üreterek yaşadıkları doğa ve çevreye katkıda bulunmaları için düşündürmeyi amaçlayan “Volvo Adventure” Proje yarışmasına Türkiye’deki tüm okullardan 13-17 yaş arasındaki öğrenciler hazırladıkları projelerle katılabilecek.

Bu yıl Türkiye olarak 6’ıncı kez katılacağımız yarışmada Uluslararası / Yerel Volvo Jürisi tarafından belirlenecek Türkiye’deki ilk 3 proje, 2009 Mart ayında İstanbul’da düzenlenecek Türkiye finalinde ödül alacak. Ardından Türkiye birincisi, diğer ülke birincileriyle birlikte Mayıs ayında İsveç’in Göteborg kentinde düzenlenecek uluslararası finalde projelerini yarıştıracak.

Yetişkin bir lider eşliğinde, en az 2, en fazla 5 öğrencinin oluşturduğu grupların katılabileceği yarışmada projelerin ingilizce olarak hazırlanması gerekiyor. Sunulan projelerin uygulanmış ve sonuç alınmış projeler olması başarı şansını yükseltiyor.

Dört bölümden oluşacak projenin ilk bölümü, problemin ve toplumda nasıl algılandığının saptanması; ikinci bölümü sorunların ne olduğunun bulunması, incelenmesi ve sorunların öneminin belirtilmesi; üçüncü bölümü hedef ve aktiviteler belirtilerek, problem çözümüne yönelik hareket planının hazırlanması; dördüncü bölümü ise ilk üç bölümde gerçekleştirilen çalışmaların raporlanmasını kapsayacak.

Birincilik ödülü 10 bin ABD Doları
Uluslararası finalde yarışmaya hak kazanan tüm öğrenciler Göteborg’da en az 3 gün kalacak ve birinci olan projenin sahibi olan ekibe 10 bin dolar, ikinciye 6 bin dolar, üçüncü olan ekibe ise 4 bin dolar ödül verilecek. Projeler, Volvo Adventure web sitesinde yayınlanarak, tüm dünyaya duyurulacak.
Geçtiğimiz yıl, 168 proje başvurusu ile Türkiye, dünyada Volvo Adventure`a en yüksek başvuru sayısını yakalayan ülke oldu. Türkiye birincisi Avcılar Anadolu Teknik Lisesi “Kağıt ve Pil Biriktirerek Felaketleri Silelim” projesiyle Götebörg’daki finalde ülkemizi başarıyla temsil etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir