Trakyada Yüzyıllardan Beri Değişmeyen Talihsiz Roman Tarihi

Romanlarla aynı evde gece gündüz yaşayarak, onların renkli tarihini röportaj ve anketler yaparak yakından incelemek. Toplumla bütünleşemeyen ve dışarıda bırakılan bir kesim olarak görülen romanların toplumda hak ettikleri yere kavuşmalarını sağlamak. Ayrımcı uygulamalarla ve hak ihlalleriyle daha güçlü mücadele etmeleri için, Türkiye’deki Roman derneklerinin ve topluluklarının kapasitelerini arttırmak,

Türkiye’deki Romanların gündelik hayatlarında yaşadıkları sosyal ve ekonomik sorunları su üzerine çıkarmak, bu sorunlarla hukuki mücadele için girişimlerde bulunmak ve Roman haklarının ulusal ve uluslar arası alanda korunması için mücadele etmek,

Roman toplumunun haklarını güvence altına alacak yasal, idari ve siyasi düzenlemelerin yapılması için resmi kurumların ilgisini bu konuya çekmek ve böylece Romanların temel yurttaşlık haklarına erişmelerini kolaylaştırmak. projemizi,romanlarla sözlü tarihi ilişkisi kurarak kayıt altına alabilmek. Kardeş roman aileleri bularak,hayat tarzlarını;evinde,sokakta,düğünde,çalıştığı iş yerinde gözlemlemek. Kardeş roman ailelerin  evinde gece bir hafta misafir olmak.Daha sonra roman ailesinden bir bireyin de bir hafta kendi evimizde misafir ederek yaşanan anları,kültür farklılıkları,iletişimi yerinde gözlemlemek.Geniş çaplı röportaj ve anketler yaparak romanların bilinmeyen,unutulan tarihsel yaşamlarını ortaya çıkarmak.Video ve fotoğraf çekimleri ile çalışmalarımızı sağlam zemine oturtmak. Türkiye tarihinde kimliğini gizleyerek bürokraside en üst makamlara kadar yükselen romanlar,   Türkiye’de roman kökenli bakanlar, Anayasa Mahkemesi Başkanları, üst düzeyde görev yapmış bürokratlar, sanat camiası içerisinde yüzlerce ‘Roman’ bulunmaktadır. Ama hala romanlar tarih sayfasında yok sayılıyor, dışlanıyor, kimlikleri bastırılmaya çalışılıyor. Roman olmak, önyargıların hayatını kararttığı, yaşamının son demlerine kadar kimliğini gizlemek zorunda kalan bir Türk sinema klasiği gibi hala devam ediyor.

Bu projeyi, romanların feryat eden tarihini, hayretler içerisinde, kulağınızda çınlanan dokuz sekizlik ritimler eşliğinde keyifle okuyacaksınız. Misafir olarak kaldığımız roman ailelerinde yaşanılanlar, bir ömür boyu unutulmayacak anılar dünyasına altın harflerle işlenerek bilinçaltımıza kazınacaktır.  İnanın ki romanların tarihi hakkında  hiçbir şey bildiğiniz gibi değil! Bu projeyle orta öğretim öğrencileri tarafından unutulan roman tarihinin gerçeği gözler önüne serilmektedir.

Her yerde daima ezilen, hor görülen bir kesimin tarih sayfalarında olmayan gelenekleri ve renkli yaşam biçimleri anlatılarak, romanların hukuksal ve sosyal durumlarının iyileştirilmesi için hazırlanmış bir projedir.Bu projede romanların bilinmeyen tüm yönleri ele alınarak,bu kimlikle toplum içinde yaşayan insanların hırsız,namussuz,soysuz,kavgacı gibi sıfatlarla anılarak genellemelere tabi tutulmasının önüne geçmek,diğer insanlar gibi onurlu,eşit bir hayat yaşamalarını sağlamak.Sosyal dengesizliği gidererek,hayat standartlarını arttırmak.

Hazırlayan Öğrenci/ler        : Merve Nur ERİŞ / Çisem DEMİRKIRAN  

Danışman Öğretmen/ler      : Hasan AVCU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir