Magneto Bayrak

Manyetik alanda üzerinden akım geçen bir tele bir kuvvet uygulanır. Bu kuvvetin büyüklüğü manyetik alan ve akım şiddetinin büyüklüğüyle doğru orantılıdır. Yönü ise sağ el kuralıyla bulunur. Faraday bu gerçeği kullanarak 1821 yılında ilk motoru yaptı. 

Bu projede ilk motordan ilham alınarak, manyetizma prensiplerini kullanarak, masa üstüne konulabilecek, küçük, hareketli bir bayrak yapmayı planladık. 

Araştırmalarımız sırasında eş kutuplu motor uygulamalarıyla karşılaştık ve bunlar üzerinde deneyler düzenledik. İlk etapta farklı pil, tel ve neodymium mıknatıslar kullanılarak voltaj ve frekans arasındaki ilişki çalışıldı. Deneylerin yapımı sırasında sürtünme kuvvetinin sabit olmaması deney sonuçlarında hatayı artırdığı için ikinci etapta sürtünmeleri sabitleyerek, pil yerine güç kaynağı kullanarak bir düzenek oluşturuldu. 

Bu düzenekle yapılan deneyler sonucunda Voltaj ve frekansın doğru orantılı, frekans ve tel kütlesinin ters orantılı, manyetik alanla frekansın doğru orantılı olarak değiştiğini gördük. Beklenenden aykırı değerlerin olmaması mekanik olarak güvenilir bir sistem geliştirdiğimizi göstermektedir.

Sonuç olarak gerek pille, gerekse pile bağımlı olmadan uygun bir adaptör yardımıyla şehir elektriği kullanarak, dönme frekansı isteğe bağlı olarak ayarlanabilen, küçük, her lise öğrencisinin kendi yapabileceği ve yaparken de manyetizma ile ilgili kavramları rahat bir şekilde öğrenebileceği bir düzeneği gerçekleştirdik