Volvo Adventure Proje Yarışması 2011 Başladı

Gençleri çevre üzere düşünmeye davet eden ‘Volvo Adventure Çevre Projesi Yarışması’na başvurular başladı.

13-17 yaş arasındaki öğrencilerin, projeleriyle www.volvoadventure.org sitesi üzerinden katılabileceği yarışmanın son başvuru tarihi 31 Ocak 2011 olarak belirlendi. Kazanan proje, Haziran ayında düzenlenecek uluslararası finalde Türkiye’yi temsil edecek.

DRIVe adı verilen, düşük emisyonlu modelleriyle fark yaratan Volvo, sadece üretim anlamında değil sosyal projelerle de çevre adına bir bilinç oluşturmaya çalışıyor. Volvo Adventure, bu inancın ürünü olarak ortaya çıkan bir çözüm projesidir.

Yarışmanın süreçleri

Volvo Adventure Proje Yarışması, ulusal ve uluslararası boyutta gerçekleştiriliyor. Önce ülke finalistleri belirleniyor. Ardından ülkesinde birinci olan proje, İsveç-Göteborg’ta düzenlenen uluslararası finale katılarak ülkesini temsil etme fırsatı yakalıyor.

13-17 yaş arasındaki, yetişkin bir lider eşliğinde en az 2, en fazla 5 öğrencinin oluşturduğu öğrenci grupları, www.volvoadventure.org sitesi üzerinden yarışmaya katılabiliyor. Uluslararası Volvo Jürisi tarafından değerlendirilecek bu projelerin İngilizce olarak hazırlanması gerekiyor.

2006 yılında Volvo Adventure’a Türkiye’den 150 proje başvurmuş ve VKV Özel Koç Lisesi, “Eğitim İçin Geri Dönüşebilen Kutular” konulu projesiyle Türkiye birincisi olmuştu. Götebörg’daki finalde ülkemizi başarıyla temsil eden Koç Lisesi, dünya birincisi olarak hem gururumuz olmuş hem de 10 bin ABD doları almaya hak kazanmıştı.

Volvo Adventure Proje Yarışması’ndaki ana konu başlıkları

Bio-Çeşitlilik: Çevredeki bitki ve hayvanlara yardım

Atıklar: Atıkları azaltmak veya dönüştürmek ve tekrar kullanıma sunmak

Su: Çevrede veya okullarda suyun kalitesini geliştirmek

Enerji: Enerji kullanımını azaltmak veya daha sürdürülebilir kılmak

Ulaşım: Yerel trafik sıkışıklığını azaltmak

Ulusararası Volvo Adventure Proje Yarışması’nın ödülleri

Birinci olan ekibin 10 bin ABD Doları, ikincinin 6 bin ABD Doları, üçüncünün ise 4 bin ABD Doları ile ödüllendirildiği finalde, para ödülünün amacı öğrencilerin projeleri üzerinde çalışmalarına devam edebilmeleri. Projeler, Volvo Adventure web sitesinde yayınlanarak, tüm dünyaya duyuruluyor.

Volvo Adventure Konferansı

Dereceye giren ekiplerin katıldığı “Volvo Adventure Konferansı”, farklı kültürlerden öğrencilerin bir araya geldiği ve çevre sorunlarının çözümü konusundaki çalışmalarını, bilgi birikimlerini ve fikirlerini uluslararası platformda paylaşabildiği bir platform olarak büyük önem taşıyor.

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki dosyalara göz atabilirsiniz.

Adventure Factsheet 2010

Bob the bunny factsheet 2010