Teknoloji devinden kehanetler

 

Teknoloji devi 5 yıl sonrasının falına baktı; bakın ortaya neler çıktı neler…

 

 

 

 

 

 

IBM bu sene altıncı kez yayınladığı “Beşte beş” isimli yıllığında gelecek 5 sene içerisinde hayatımızı değiştirecek 5 yenilik tahminine yer veriyor. Yazılım ve kurumsal piyasaya odaklanmasına rağmen hala teknoloji dünyasının devleri arasında olan IBM’in yıllığını son kullanıcı kadar iş dünyası da dikkate alıyor.

 

Yıllığı “IBM yıllığını hazırlarken market ve toplumsal düzeyde hayatımızı değiştirecek trendleri baz alıyor, IBM Laboratuvarlarından dünyanın dört bir yanına yayılan teknolojiler bunu yenilikleri mümkün kılabilir.Hatta zihin okuma araştırmaları İngiltere’deki R&D laboratuvarlarımızda gerçekleştiriliyor. Daha önceki 5’te 5 tahminlerimizin birçoğu tuttu, mesela 2008 yılında kullanıcıların web ile konuşabileceği ve web’in onlara cevap vereceği tahmininde bulunmuştuk” diye açıklıyor IBM.

Peki, 2016 yılına kadar hayatımızı değiştirecek teknolojiler IBM’e göre neler olacak? Haberimizin ikinci sayfasında…

Şifrelere son, zihin okuma ve fazlası…

– Kendi enerjinizi yapabileceksiniz: Hareket eden her şeyin enerji üretme potansiyeli vardır. Koşu ayakkabılarınız, bisikletiniz ve hatta akan sudan bile enerji üretebileceksiniz.

– Şifre kullanmaya ihtiyacınız olmayacak: Sadece size özel olan biyolojik yapınız, şifreniz olacak.

– Zihin okuma artık bilim kurgu olmayacak: Bilim adamları, beyniniz ile cihazları nasıl kontrol edebileceğiniz konusunda yoğun araştırmalar yapıyorlar. Sadece birini aramayı düşüneceksiniz ve arayacaksınız.

– Teknolojik uçurum farkı azalarak yok olacak: Günümüzde insanların çoğu cep telefonlarıyla her an internete bağlı kalarak merak ettikleri tüm bilgilere tek bir parmak hareketiyle ulaşabiliyorlar. Gelecek beş sene içerisinde cep telefonlarının uygun fiyatı sayesinde insanlığın %80’i bu teknolojiden yararlanabiliyor olacak. Bir iş adamı borsayı takip ederken, bir çiftçi de hava durumunu takip edecek.

– “Spam” diye bir kavram kalmayacak: Tüm posta kutunuzu gereksiz şekilde işgal edip yoğun işlerimize daha da yoğunluk katan gereksiz e-postalar gelişmiş filtreler sayesinde bize ulaşmadan yok olacak.

Aslında IBM’in tahmin geçmişi iddia ettiği gibi çok da parlak değil, örneğin 5 sene önce 2011 için yaptığı tahminler arasında, zihin okuyan cep telefonları, gerçek zamanlı konuşma çeviri ve 3D internet vardı.

Daha fazlası için www.chip.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir