Proje Tabanlı Beceri Yarışması

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, MEB Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğünce Türkiye genelinde “Yenilikçilik-Tasarım” temasıyla Şura Salonu’nda düzenlenen Proje Tabanlı Beceri Yarışması’nın finaline katıldı.

 

 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğünce Türkiye genelinde ”Yenilikçilik-Tasarım” temasıyla düzenlenen Proje Tabanlı Beceri Yarışması’nda finale kalan 100 eserin yer aldığı sergi, MEB Şura Salonu’nda açıldı.

Serginin açılışı dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, yarışmaya Türkiye genelinde 17 bin 533 öğrenci ve kursiyerin 6 bin 205 projeyle katıldığını ifade ederek, projelerin önce okullarda, sonra illerde ve son olarak bölgeleri temsilen belirlenen 10 ilde yarıştığını anlattı. Bu illerdeki yarışma sonucunda toplam 100 projenin seçildiğini kaydeden Bakan Çubukçu, bugün MEB Değerlendirme Kurulunun bu projeler arasından ilk üçe girenleri belirleyeceğini ve öğrencilerin ödüllendirileceğini ifade etti.

Nitelikli insan gücü yetiştirilmesinin Türkiye’nin en önemli ve öncelikli gündem maddelerinden birini oluşturduğunu belirten Bakan Çubukçu, “İşte bu önem ve öncelik doğrultusunda geçtiğimiz yedi yıl içinde ekonomi ve iş gücü piyasasının beklentilerine uygun olarak mesleki ve teknik eğitimde ciddi bir değişim ve dönüşüm süreci başlattık. Mesleki ve teknik eğitimin önündeki engellere rağmen, son yıllarda bu alanda çok ciddi gelişmeler kaydedildi” dedi.

Proje Tabanlı Beceri Yarışması’nın Türkiye’de mesleki ve teknik eğitimin geldiği aşamayı yansıtan güzel örneklerden birini oluşturduğunu kaydeden Bakan Çubukçu, şunları söyledi: “Gençlerimizin önünü açtığımızda, onlara kendilerini gerçekleştirebilecekleri imkanlar sunduğumuzda görüyoruz ki gençlerimiz harikalar yaratıyorlar. Bize düşen onlara inanmak, güvenmek, teşvik etmek ve cesaretlendirmek. Çocuklarımıza risk almaktan, hata yapmaktan korkmamayı öğretmeliyiz. İçlerinde değişim, hayal gücü, yaratıcılık, zeka ve güç olan cesaret olmadan; gençlerimiz ne yeni bir tasarım yapabilir ne sportif bir başarı sağlayabilir ne de girişimci bir ruha sahip olabilirler.”

Mesleki ve teknik eğitimin tüm alanlarında teknoloji kullanımının giderek yaygınlaştığını vurgulayan Bakan Çubukçu, çocukların istekleri ve yetenekleri doğrultusunda geleceklerini planlamalarının ve bu doğrultuda eğitim almalarının önemli olduğunu anlattı. Bakanlığın mesleki ve teknik eğitim ile ilgili yürüttüğü projelere değinen Bakan Çubukçu, beş yıldan bu yana düzenlenen Proje Tabanlı Beceri Yarışmalarının da öğrenci ve kursiyerlerin öğrenimleri süresince edindikleri beceri ve bilgilerini yetenekleri doğrultusunda kullanmalarını amaçladığını ifade etti. Projelere emeği geçenleri kutlayan Bakan Çubukçu, projelerin yer aldığı serginin, aynı zamanda mesleki ve teknik eğitimde katedilen yol hakkında da fikir vereceğini söyledi.

Törende konuşan MEB Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürü Hüseyin Acır da, Proje Tabanlı Beceri Yarışması’nın süreci hakkında bilgi verdi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, daha sonra serginin açılışını gerçekleştirdi ve stantları gezerek, projeler hakkında bilgi aldı.

MEB