Kendi Bilincinde Olan Robot

 

Robot bilimi sahasındaki gelişmeler büyük bir hızla sürerken, şimdi de kendi görüntüsünü diğer robotlarınkinden ayırabilen ve çevresiyle etkileşim içinde olabilen bir robot türü geliştirildi.

Elektronik dünyasından haberler veren Engadget.com adlı internet sitesinde yer alan habere göre, ABD’deki robot üreticisi TheCorpora şirketi araştırmacılarının geliştirdikleri yeni robot türü, aynadaki kendi görüntüsünü diğer robotlarınkinden ayırabildiği gibi kendi cinsinden robotlarla karşılaştığında da bunun farkına vararak karşısındakiyle nazik bir dille sohbet edebiliyor. 

Araştırmacıların ”Qbo” adını verdiği yapay zeka ürünü makineler aynı cinsten robotlarla karşılaştıklarında, Qbo robotlarının burun kısımlarına yerleştirilmiş küçük bir ampulün yanıp sönme sıklığına bakarak karşısındakinin kendi görüntüsünün aynadaki yansıması mı yoksa Qbo cinsi başka bir robot mu olduğunu algılayabiliyor.

Qbo cinsi robotlar, birbirlerinin farkına vardıklarında, kendileri için özel olarak tasarlanmış”Julius” adlı konuşma biçimi tanıması ve ”Festival” adlı konuşma sentezi yapan programlar sayesinde birbirleriyle kısa bir konuşma yapıyor. 

Önceden programlanmış küçük veri bankalarını kullanan söz konusu bilgisayar programları, Qbo cinsi robotların söylenenleri anlamalarını ve birbirlerinin sözünü kesmeden, söylenen sözlere karşılık vermelerini sağlıyor. 

Karşısındaki Qbo robotun bir dişi olması halinde ise erkek Qbo robot, ”Çok güzel görünüyorsunuz” gibi ifadelerle karşısındakine nazikçe kur yapabiliyor. 

Robotlara özgü sentetik bir sesle konuşan Qbo cinsi robotlar, kendi türlerinin yanı sıra insanlar da dahil olmak üzere çevrelerindekilerle etkileşim içinde olabiliyor ve kendilerine yöneltilen sorulara düzgün karşılıklar verebiliyor.

{youtubejw}EIxoiLmy5mM{/youtubejw}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir