EĞİTİME %100 DESTEK PROJESİ

Eğitime katkıda bulunan yardımseverlere tanınan %5 lik vergi indirimi oranı %100’e çıkarıldı.

Eğitimin önemi hiç kuşkusuz herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Cumhuriyetimizin ilanıyla birlikte eğitimin her alanında büyük seferberlikler başlatılmış ve önemli neticeler de alınmıştır. Fakat günümüzde gerek genç nüfusumuzun fazlalığı, gerek iç göçler ve gerekse okullaşma oranındaki yükselen hedeflerin tutturulmasında eğitimde çözüm bekleyen kapasite ve nitelik sorunlarımız vardır.Okul binalarının,sınıf mevcutlarının,iç ve dış donanımızın kalitesinde Avrupa Birliği’nin standartlarına ulaşmak ve dünyayı yakalamak zorundayız. Eğitim sorunlarımızın çözümü için eğitimin her kademesinde (Okul öncesi eğitimden yüksek öğrenime kadar) okul,bina ve eğitim materyallerine ihtiyacımız var. Bu ihtiyaçlarımızı giderebilirsek eğitim sorunlarımızın en azından niceliksel boyutunu çözmüş olacağız.Sadece bina yaparak eğitimin kalitesini arttırmak mümkün değildir ama bina olmadan eğitim zaten hiç olmuyor.Bu nedenle öncelikle okulların fiziksel ve donanımsal ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor.

Bu amaçla sorunlarımızın çözümüne ilişkin Cumhuriyetimizin 80.yılına yaraşır hem yeni eğitim kurumlarının ülkeye kazandırılması hem de gençlerimizin hak ettikleri kaliteli eğitimi alabilmeleri amacıyla 11 Eylül 2003 tarihinde Sayın Başbakanımızın önderliğinde “Eğitime % 100 Destek Projesi”ni başlatmış bulunuyoruz.Projenin amacı;Türkiye’nin artık eğitimde niceliksel sorunlarının çözümünün sağlanmasıdır.Bu amaçla 24 Nisan’da çıkan 4842 sayılı kanunla hayırseverlerin eğitime yaptıkları harcamaların % 100’ünü gider gösterebilmeleri sağlanmıştır.Zaten projenin adı da buradan geliyor; EĞİTİME % 100 DESTEK.Aslında ismimizin çift anlamı var;birisi hepimizin eğitime canı gönülden % 100 destek olması,bir diğeri de vergi indiriminin % 5’ den % 100’e çıkışını vurguluyor.

 Projenin hem aynî hem de nakdî boyutu var. Hayırseverlerimiz okul yaptırabilecekleri gibi isterlerse bir okula bilgisayar laboratuarı kurabilirler veya bir bilgisayar bağışlayabilirler.İsterlerse parasal yardımda bulunabilirler. Bu çalışmaları organize etmek için Bakanlığımız bünyesinde bir Proje Koordinatörlüğü oluşturuldu.Her ilde Milli Eğitim Müdürlüklerinde bu projeyi yürüten bir Müdür Yardımcısı veya Şube Müdürü var.Bu arkadaşlarla Aksaray Hizmetiçi Eğitim Enstitüsünde bir araya geldik ve vizyonumuzu belirledik, hedeflerimiz, stratejilerimizi ortaya koyduk.Projede hedefimiz 500 yeni okul yaptırmak,yani yaklaşık 8500 derslik.Bu Türkiye’nin bir yılda yaptırdığı derslik sayısının yarısı oranında bir rakam ve buna ulaşacağımıza inanıyoruz.Su anda 190 okula ulaşmış durumdayız.

Bu projeye katkıda bulunmak isteyen hayırsever vatandaşlarımız www.egitimedestek.meb.gov.tr internet sitesinden veya Bakanlığımızın her ilde ücretsiz hizmete sunduğu 444 0 632 nolu danışma hattını arayarak proje ile ilgili bilgi alabilir,kendi görüşlerini belirtebilir,istedikleri okula yardım yapabilirler.Eğer yurt dışındaki vatandaşlarımız da katkıda bulunmak isterlerse koordinatörlüğümüzden her türlü bilgiye ulaşabilir ve yardım alabilirler. Bu vesileyle , hayırsever vatandaşlarımızı eğitime destek kampanyasına katılmaya davet ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir