Çevreci Zeolit Minerali ile Su ve Enerji Tasarrufu

 

Akvaryumlarda zeolit minerali kullanımı ile su ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla gerçekleştirilen bu projede; akvaryumlarda zemine zeolit serpme yöntemi ile organik maddelerin tutulması sağlandı ve zeolit yıkama suyunun bitki sulamada kullanılmasının bitkinin gelişimine etkisi incelendi. Bunun için 15 günde bir akvaryumlardan alınan zeolitler 60 ºc ta bolca sofra tuzu ile çözülerek 1-2dk karıştırıldı ve yarım saat bekletildi. Daha sonra bu sudan çıkarıp musluk suyuyla durulanarak tekrar kullanıldı. Zeolitin yıkandığı su bitki sulamada kullanılarak bitki gelişimi gözlemlendi.

Zeolit yıkama sırasında elde edilen suyun bitki gelişimindeki rolü bitki boylarındaki uzama ile ölçüldü. Sulama sonuçlarına göre, en az gelişimin çeşme suyu ile en çok gelişimin ise zeolit ile yıkanan su ile olduğu gözlendi. Zeolitli akvaryumlarda elektrikli filtre kullanılmadığından enerji tasarrufu da sağlandı.

Zeolit yıkama suyunun kullanılması ile bitki gelişiminin %104 ve %130 olduğu, çeşme suyu ile %40,normal filtre suyu ile %70 olduğu görülmüştür. Sonuç olarak gerçekleştirilen çalışma ile su ve enerji tasarrufu sağlandı. Akvaryumlarda sık sık su değişimini engellemeyi hedefleyen bu çalışmada iyon değiştirme ve organik madde absorbsiyonu sağlama özelliği olan çevreci zeolit minerali ile su arıtımı gerçekleştirilmiş oldu.

İlayda EREN

Melis ÖREN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir