Bu icatlar adamı sinir eder

ABD Patent Dairesi Başkanı Charles H. Duell, 1899’da “Şimdiye kadar icat edilmesi gereken her şey icat edildi”diyerek şüphesiz tarihin en büyük gaflarından birini yaptığının farkında değildi. Ve işte, “Porof: Zihni Sinirin “proceleri”nden bile uçuk bir demet icat…

ABD Patent Dairesi Başkanı Charles H. Duell, 1899’da “Şimdiye kadar icat edilmesi gereken her şey icat edildi” diyerek şüphesiz tarihin en büyük gaflarından birini yaptığının farkında değildi. Son yıllarda özellikle internet üzerinden pazarlanan bazı buluşlar, insan beyninin üretmek konusunda “son”u olmadığını gösterir nitelikte.. İnsanoğlunun rahatı, konforu, güvenliği ve eğlencesi için tasarlanan eşya ve aletlerden bir kısmı, karikatürist İrfan Sayar’ın, ünlüçizgi karakteri “Porof: Zihni Sinir”in “proceleri”nden bile uçuk. Tıpkı yukarıda fotoğrafı olan Zihni Sinir icadı “poşet çay sıkma”makinası gibi…

KONUŞAN İLK YARDIM ÇANTISI

Sağlık alanındaki hızlı gelişmelere paralel olarak, birçok araçve gereçde geliştiriliyor. Bunlardan birisi, daha önce deneyimi olmayanlar için geliştirilen ilk yardım seti. Özel geliştirilmiş bu sette yaralanma, kanama ve kırıklarda ne yapılması gerektiği sesli olarak anlatılıyor.

ÇOCUKLARIN GÜVENLİĞİ İÇİN

Kaybolan çocukların bulunduklarında ailelerine ulaşılabilmesi için geliştirilen anahtarlık ve saat şeklindeki cihazlarla çocuğu bulan, anahtarlığın düğmesine bastığında kaydedilen mesajı dinleyip, çocuğu ebeveynine ulaştırabiliyor. Oyuncak ayının gözüne yerleştirilen kamerayla da siz evde yokken çocuğun veya bakıcının neler yaptığı izlenebiliyor.

MUTFAKLAR UNUTULMADI

Birçok firmanın mutfaklar için yeniklik getirme çabaları da sürüyor. Bu çabalar sonucu ilginçaletlerden biri de “istenilen ölçülerde tereyağı dilimleri kesme”aparatı. Pizza, pide ve börek gibi yiyecekleri kesmek için üretilen alet ise hem bıçak hem de çatal işlevini görüyor.

YIKANABİLİR KLAVYE

Bilgisayar kullanıcıların en büyük sıkıntılarından biri olan klavyelere içecek dökülmesi ve kirlenmesi de artık dert olmaktan çıktı. Bir firma tarafından geliştirilen klavye, kirlendiğinde sabun ve suyla tertemiz yapılabiliyor. Çılgın mucitlerin icatları bununla sınırlı değil tabiîki. Gökyüzünüseyretmekten zevk alanlar için özel koltuk, tost yaparken müzik de dinleme olanağı sağlayan radyolu tost makinesi bunlardan birkaçı. En ilginçicatlardan biri ise hiçşühesiz dondurma kaşığına benzeyen “kartopu yapma”aleti.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir