First Lego Ligi Saha Kurulumu

SAHA KURULUMU

Robotunuzun yarışmaya hazır olduğuna emin olun!

Turnuva için kullanıcağınız çalışma masanızı hazırlarken aşağıdaki detaylardan yararlanın ve görev stratejinizi en üst seviyeye çıkarın.

Takımızın ihtiyacı olacak;

·      LEGO görev modellerini kurabilmek için LEGO Kurulum CD’sini kullanın. Kitiniz takım başvurusu yaptığınız zaman belirtmiş olduğunuz adrese gönderilecektir. Kitin içinde saha zemini, anlatım CD’si ve LEGO görev modellerini anlatan açıklama kitapçığı bulunmaktadır.

·      saha zeminini düz zemin üzerine yerleştirin

·      saha zeminin üzerine görev modellerini yerleştirin

·      çalışmaya başlayın

MASA

·      Malzemeler

·      Bölümler

·      Montaj

·      Saha Zeminini Yerleştirmek

·      Dual Lock Kullanımı

GÖREV MODELLERİ DETAYLARI

·      Köprü

·      Çarpma Testi Rampası

·      Kamyon

·      Geçiş İşaretleri

·      Yönlendirici Duvarlar

·      Dinomometre

·      Sensör Duvarları

·      Uyarı İşaretleri

·      Çemberler

·      İİnsanlar ve Çarpışma Testi Mankeni

SAHA BAKIMI

·      Kenar Duvarları

·      Saha Zemini

·      Görev Modelleri

Masa

Oyun özel tasarlanmış bir masa üzerinde oynanır, eğer özel masanız yoksa çalışmanız için bir masanız olması gerekmektedir. Güvenlik, ağırlık, yükseklik ve maliyet göz önünde bulundurularak size kolay bir tasarım sunulmuştur. Ancak zemin üzgün olduğu ve kenar duvarlarını doğru yerleştirdiğiniz sürece altyapıyı nasıl oluşturduğunuz size bağlıdır. İnşaa etmek kolay olmakla beraber el becerisi gereklidir. Eğer masanız ışık düzenin az olduğu bir yere kurulacaksa ışığı masanızın üzerine yerleştirin.

Turnuva sırasında iki masa sırt sırta durmaktadır ve böylece arada kalın bir sınır oluşturmaktadır. Pratik yaparkren aslına uygun olması için araya ikinci bir duvar eklenmelidir.

Malzemeler

 

Malzeme

Miktar

(ışıklı)

Miktar

(ışıksız)

Field Setup Kit

1

1

smooth plywood 96” X 48” X 1/4”

1

1

two-by-four, 8’

4

4

two-by-three, 8’

3

2

two-by-three, 10’

1

N/A

flat black paint

1 pt. or spray can

1 pt. or spray can

coarse drywall screws, 6 X 2-1/2”

1/2 lb.

1/2 lb.

saw horses, about 24” high and 36” wide

2

2

48” fluorescent shop light w/(2) 40-watt tubes

1

N/A

 

Bölümler

Part

Make From

Dimensions

Paint

Quantity

(with light)

Quantity

(no light)

table surface

plywood

96” X 48”

no

1

1

long border wall

two-by-four

96”

yes

3

3

short border wall

two-by-four

45”

yes

2

2

stiffener

two-by-three

48”

no

4

4

upright

two-by-three

48”

yes

2

N/A

cross beam

two-by-three

99”

yes

1

N/A

saw horse

kit

H » 24” W » 36”

no

2

2

 

Montaj

1.   Adım Elinizde bulunan kontrplakın hangi tarafı daha az düzse o bölüm alt tarafa gelsin. Alta 18’’ aralıklarla bir kiriş koyun ve çökme yapmasını engelleyin.

 

2. Adım Kontplakın üstüne kenar duvarlarını yerleştirin. Duvardan duvara ölçünün 93’’ e 45’’ olması gerekmektedir.

 

3. Adım Bir kişiden yardım alarak masayı 2 tane kısa kaidenin üstüne yerleştirin.

 

Saha Zemini Yerleştirilmesi

1.Adım Saha zeminini yerleştireceğiniz yüzeyi elektrik süpürgesi ile temizleyin. Zeminin altındaki en ufak parça bile robotun görevini gerçekleştirmesine engel olabilir. Yüzeyi temizledikten sonra elinizle kontrol edin ve bulduğunuz çıkıntıları törpüleyin ya da zımparalayın. Daha sonra tekrar elektrik süpürgesiyle temizleyin.

 

2.Adım Aşağıdaki masa/zemin çizimine bakın. Elektrik süpürgesiyle temizlenmiş yüzünde (zemini asla tozlanabileceği bir yerde açmayın) zemini açın ve resim üst tarafa ve  ÜS (logo alanı) yüzeyin güney merkezine gelecek şekilde yerleştirin. (Güney kenar en kolay erişebileceğiniz yer olmalıdır.)

 

3.Adım Güneybatı köşesinin kenarları ve ona denk gelen güneybatı kenar duvarı arasında boşluk kalmayacak şekilde zemini hizalayıp yerleştirin. Kuzey ve doğu köşelerinde boşluklar kalması olağandır ve kabul edilir.

 

4.Adım Birinden yardım alarak saha zeminini karşı iki ucundan çekin ve üzerindeki dalgalanmaları batıdan doğuya doğru düzeltin ve 3.adımdaki şartları kontrol edin. Zemin üzerinde dalgalanma olabilir ama bu zaman içinde düzelecektir. Bazı takımlar bu işlemi hızlandırmak için saç kurutma makinası kullanıyorlar.

 

Dual Lock (çift taraflı bant) kullanımı

Görev modelleri taşıma ve saklama için saha zemini üzerinden sökülebilir. Bazı görev modelleri, tekrar tekrar kullanılabilen Dual Lock (çift taraflı yapıştırıcı) adı verilen bir tip yapıştırıcı ile saha zeminine tutturulur (tema setleri ile beraber bu yapıştırıcılardan gönderilecektir). Dual Lock iki yüzü birbirine doğru bastırıldığında sabitlenecek şekilde tasarlanmıştır.

Bir model’in yerleşimi Dual Lock gerektiriyorsa, zemin üzerine yerleşeceği alan, içinde X bulunan bir kutucukla belli edilir. Her X kutucuğu için yapışkan tarafı aşağıda olmak üzere bir parça Dual Lock’u  bastırın ve diğer Dual Lock parçasını da onun üstüne yüz yüze gelecek şekilde bastırın. İkinci parçanın sırtındaki yapışkan koruyucuyu kaldırın,  son olarak da modeli yerleşeceği yerin üstüne getirip, yapışkan alanın üstüne doğru bastırın. Bu teknik çift taraflı yapıştırıcıyı, model üzerinde nereye geleceği konusunda tahmin etmenize gerek kalmadan yapıştırmaya olanak sağlamaktadır. Dual Lock bir kez uygulandıktan sonra modelin istenildiğinde yüzeye sabitlenmesini istenildiğinde ise yerinden kaldırılmasını sağlar.

 


 

Görev Modelleri Detayları

KÖPRÜ – Çift taraflı kilit* gerekmektedir- Çift taraflı kiliti uygulamadan önce köprünün doğru yerinde olduğundan emin olun, daha sonra çift taraflı kilitleri bir yada iki yerinden güneyden kuzeye olacak şekilde yerleştirin. Altı adet zemin değme noktası tamamlandıktan sonra, sınır duvarına kırmızı zemini güvenli bir şekilde bağlamak için üç adet çift taraflı kilit kullanın. (her iki ucu birer çift, ortaya bir çift) Mafsallı siyah zemini, mil etrafında dönen ayağı üzerinde, ayağının masa zemini üzerindeki küçük siyah noktaya değmesi şartı ile destekleyiniz.

 

ÇARPMA TESTİ RAMPASI – Çift taraflı kilit gerekmektedir-DİKKAT- Bu modeli yerleştirirken şeklini bozmadığınıza emin olun. Mafsallı çite benzeyen yapıyı dik olarak yerleştirin. (kırmızı noktası gözle görülebilecek en yüksekte olacak şekilde)

 

KAMYON – Çift taraflı kilit gerektirmez- Kamyon arka aksı kırmızı kirişe takılı olacak şekilde baş aşağı rampaya yerleştirilecek. Kamyon paralel bir şekilde iki ayakları rampanın iki tarafına da gelecek şekilde ortalanmalıdır. Kamyonun ortalanması ve paralel konulması gözle görülecek şekilde mükemmel konumda olmalıdır, ama oyunun içerisindeki beklenen/kabul edilebilir farklılıklar göz önünde bulundurularak.

 

GEÇİŞ İŞARETLERİ – Başlamadan Çift taraflı kilit gerekmektedir- Bunlar yönlüdür. Oval olan kısmını zeminin üstündeki işaretli yere yerleştirdiğinizden emin olun. Her model güvenli yerleştirildikten sonra kurulması gerekmektedir. Tepesindeki yeşil tekerleği çekin. Üzerindeki siyah tampon sallanmayı kesene kadar bir kaç saniye bekleyin. Tekerleği alçaltın. Tamponun orta noktasının altındaki bir top kabın içine düşecek. Tamponun tam rotasyonu duruma göre değişebilir ama mutlaka çevresinde hareket edebileceği bir alan olduğuna emin olun.

 

YÖNLENDİRİCİ DUVARLAR – Çift taraflı kilit gerekmektedir- Bunlardan ikisi güney doğudadır ve bir tanesi de üssün kuzeyindedir. Çok basit!

 

DİNAMOMETRE – Dual Çift taraflı kilit gerekmektedir – Bu model alanın doğu bölgesinin ortasında bulunur ve iki ucuda aynıdır. Bastırdığınızda üzerinde bulunan çemberlerin serbestçe döndüğünden emin olun. Eğer dönmüyorlarsa modelin aşağıya doğru dengeli bir şekilde bastırıldığından emin olun. Kuzey güney akslarının rahatlıkla dönmesini sağlayın ve eğilmediklerinden emin olun.

 

SENSÖR DUVARLARI – Çift taraflı kilit gerektirmez- Bunlardan dört tanesini kuzey doğuda işaretli yere dik bir şeklide koyun. Sonuncusu üç uzun siyah silindirk kolanların tepesinde yatık olarak bulunur. Bu kolonların yuvarlak tabanını köprünün batısına ve kuzeyine doğru saha zemini üzerinde işaretli yerlerine yerleştirin sonra dikkatlice sensör duvarını üstünde dengeleyin ve üzerindeki çıkıntılı bölümleri güneye baksın.

 

UYARI İŞARETLERİ – Çift taraflı kilit gerektirmez-Toplam 8 tane olan uyarı işaretlerini onlara ait olan küçük siyah dairelere yerleştirin. Çivileri yukarı doğru olacak. 5 tanesi “üs”sle köprü arasında olacak, 3 taneside batıdaki yönlendirici duvarın kuzeyinde olacak.

 

ÇEMBERLER – Çift taraflı kilit gerektirmez – 11 tane çember vardır. 8 tanesi zeminin üstünde kendileriyle eş renkteki noktalarında dururlar, çemberleri de her noktada gösterildiği şekilde ayarlanmalıdır. Geriye kalan 2 tane gri ve bir tane kırmızıda diğer modellerin üzerine yerleştirilir, çemberleri de sınır duvarına paralel olacak şekilde yerleştirilecektir. Bir tane gri çemberi kolonun üstündeki sensör duvarına ortalayarak yerleştirin. Diğer gri çemberi de güneydeki yönlendirici duvarın güney batı aksının üstüne yerleştirin. Kırmızı çemberi de güneydeki yönlendirici duvarın en doğudaki aksına ortalayarak yerleştirin. Bütün çemberlerin dikey durduğuna emin olun.

 

İNSANLAR VE ÇARPIŞMA TESTİ MANKENİ – (Dual Çift taraflı kilit gerektirmez- Bu beş modeli “üs”se yerleştirin, belirli bir yerleri yoktur.

 

* Çift Taraflı Kilit : Dual Lock

 

Saha Bakımı

 

Kenar Duvarları

Masanın kenar duvarlarındaki kıymıkları temizleyin ve delikleri doldurun.

 

Saha Zemini

·      Saha zemininin, güney ve doğu kenar duvarlarının altında düzgün durduğundan emin olun.

·      Saha zeminini geride iz veya parça bırakabilecek bir şeyle temizlemeyin. Herhangi bir kaygan veya yapışkan artık, robotun performansını yeni bir saha zeminine kıyasla kötü etkileyecektir (birçok turnuvada yeni zeminler kullanılıyor)

·      Zemini alttan ve üstten elektrikli süpürge veya nemli bir bez kullanarak temizleyin.

·      Saha zeminini katlarken veya taşırken sivri kıvrım noktaları oluşmamasına dikkat edin. Sivri kıvrımlar kalıcı olabilir ve robotun hareketini etkileyebilir.

·      Yeni zeminler kullanılan turnuvalarda, zeminler turnuvadan bir gün önce açılmalıdır.

·      Zeminin doğu ve batı kenarlarındaki aşırı kıvrılmaları kontrol etmek için en fazla 6mm’lik bindirmeyle bant kullanılabilir. Bantı zeminin altında kullanmayın.

 

Görev Modelleri

Modelleri geldikleri halde tutmak için onları sıkça düzeltip, sıkıştırın. Bütün aksların, bağlantı yönlerini kontrol edin, rahatça döndüklerinden emin olun. Eğilmiş olanlar varsa yerlerine yeni akslar yerleştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir